Zero długu

Masz długi? Zobacz jak z nich wyjść.

szafa bezpieczeństwa
Biznes

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Istnieją zawody, podczas których wykonywania niezwykle ciężko zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Oczywiście są zasady, którymi należy się kierować, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiegoś wypadku, jednak nie zawsze uda się temu zapobiec. Każdy pracodawca jednak powinien przestrzegać kilku podstawowych reguł.

Absolutną podstawą w przypadku zatrudniania pracowników są badania lekarskie. Zatrudnienie kogoś bez ważnych badań lekarskich jest niezgodne z prawem i stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla samego pracownika i jego najbliższego otoczenia, ale również dla innych osób. Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do kierowania pracowników na badania lekarskie okresowe oraz kontrolne.

Kolejnym istotnym elementem przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków służbowych jest szkolenie bhp. Pracodawca ma obowiązek przeszkolić przyszłego pracownika i zapoznać z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście wymagane jest również szkolenie stanowiskowe dotyczące zakresu wykonywanej w przyszłości pracy. Wyżej wspomniane szkolenia są uregulowane rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 roku.
Głównym założeniem tego typu szkolenia jest przybliżenie pracownikom czynników środowiska pracy oraz elementów, które związane są z ryzykiem zawodowym. Uczestnicy szkolenia zapoznawani są z zagrożeniami, jakie mogą powodować wspomniane czynniki. Warto zaznaczyć, że jeżeli w jednym przedsiębiorstwie pracownik wykonuje obowiązki z zakresu kilku stanowisk, musi przejść indywidualne dla każdego z nich szkolenie.

Pracodawca zobowiązany jest także do zapewnienia wszelkich środków ochronnych w miejscu pracy. Dla zobrazowania zagadnienia można spojrzeć, jak wygląda to na budowie – na teren objęty pracami budowlanymi nikt bez specjalnego kasku ochronnego nie ma wstępu. W laboratoriach i przedsiębiorstwach, w których mamy do czynienia z niebezpiecznymi substancjami patogennymi i chemicznymi wymagana jest specjalna szafa bezpieczeństwa, której właściwości różnią się w zależności od rodzaju przechowywanych w niej substancji i materiałów. Pracodawca powinien także zapewnić wszelkie narzędzia, które są niezbędne do wykonywania pracy, pozbawione jakichkolwiek wad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *