Biuro Informacji Gospodarczej, czyli BIG to instytucja, która pozwala zapobiegać rozpoczęciu współpracy z nieuczciwymi kontrahentami. Wszystko dlatego, że przechowywane są w tym rejestrze dane o dłużnikach. Właśnie dlatego zaleca się, by jeszcze przed rozpoczęciem biznesowej współpracy, sprawdzić klienta lub potencjalnego partnera. Jeśli znajduje się na tzw. czarnej liście, oznacza to, że miał w przeszłości lub nadal ma poważne problemy z wypłacalnością. Istnieje więc duże ryzyko, że stanie się dłużnikiem również w naszym przypadku, a my będziemy mieć trudności z odzyskaniem od niego należnych pieniędzy.
Biuro Informacji Gospodarczej powstało właśnie po to, by zapobiegać powstawaniu zadłużeń. To przede wszystkim ochrona dla potencjalnych wierzycieli oraz piętnowanie tych, którzy przynajmniej raz dopuścili się niespłacania zobowiązań finansowych w wyznaczonym terminie. Wpisanie na listę dłużników BIG ma niekorzystne konsekwencje dla dłużników. To nie tylko utrata wiarygodności w biznesie. Znalezienie się na tzw. czarnej liście przekreśla niejednokrotnie możliwość otrzymania kredytu czy pożyczki gotówkowej w banku.
Ale okazuje się, że Biuro Informacji Gospodarczej nie musi kojarzyć się tylko negatywnie i być postrachem. W takim rejestrze funkcjonują też bowiem listy uczciwych kontrahentów. Zapisanie pozytywnej opinii o spłacanych w terminie należnościach może przyczynić się wręcz do wzmocnienia wiarygodności finansowej. Dzięki temu można negocjować lepsze warunki umów i dotyczy to nie tylko banków, ale relacji biznesowej w każdej branży.
BIG dla wierzyciela
Wierzyciel, który chce odzyskać swój dług, może zgłosić nieuczciwego kontrahenta do BIG od razu, kiedy tylko minie termin wyznaczonej płatności. Bardzo często już sama informacja o zamiarze zgłoszenia dłużnika na tzw. czarną listę jest przesłanką do natychmiastowej spłaty przeterminowanego zobowiązania. Jeśli ktoś jest ci winny pieniądze, po prostu poinformuj go o tym, że już niedługo znajdzie się w negatywnym rejestrze dłużników. W większości przypadków jest to gwarancja szybkiego oddania należności.
Warto wiedzieć, że w Polsce funkcjonuje kilka instytucji, które gromadzą informację o dłużnikach. To ERIF, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, KBIG oraz KIDT. Nie współpracują one ze sobą i nie przesyłają danych. Jeśli wierzyciel chce więc zgłosić dłużnika na czarne listy, musi to robić indywidualnie w każdym Biurze Informacji Gospodarczej.
Ciekawostką jest fakt, że do informacji zebranych w tego rodzaju rejestrach ma dostęp każdy. Każdy przedsiębiorca może na przykład sprawdzać siebie oraz innych przedsiębiorców dowolnie, bez żadnych ograniczeń. Może też sprawdzać konsumenta, ale musi mieć na to jego zgodę. Z kolei każdy konsument może sprawdzać dowolnego przedsiębiorcę bez żadnych ograniczeń oraz siebie raz na pół roku. Konsument nie może sprawdzać innego konsumenta.
Pamiętaj, by przed ważną transakcją sprawdzić biznesowego kontrahenta albo klienta, który decyduje się na realizację poważnej inwestycji. Sprawdzenie tych podmiotów w BIG może uchronić Cię przed poważnymi kłopotami finansowymi. W razie ich nieuczciwości oni staną się dłużnikami, ale to ty zostaniesz bez pieniędzy i będziesz musiał toczyć batalię o swoje prawa.