Zero długu

Masz długi? Zobacz jak z nich wyjść.

Kariera

Jak pracuje windykator?

Windykator to osoba, która pomaga wierzycielowi szybko odzyskać swoją należność. To pracownik firmy windykacyjnej, który działa na zlecenie osoby, jakiej ktoś jest dłużny pieniądze. Największym atutem jest fakt, że windykator posiada ogromną wiedzę prawną, ale też właściwe predyspozycje, które pomagają doprowadzać sprawę do korzystnego finału.

Windykator zawsze działa na zlecenie wierzyciela, czyli osoby, która chce odzyskać pieniądze. To właśnie on kontaktuje się z dłużnikiem i używa w tym celu różne metody. Rodzaj windykacji zawsze dobierany jest indywidualnie, najczęściej jego praca rozpoczyna się windykacją miękką.

Okazuje się, że to właśnie windykacja miękka, czyli polubowna najczęściej przynosi korzystne efekty. Jak pokazują statystyki, już pierwsze zawiadomienie o powstaniu zadłużenia i prośba o jego spłacenie kończy się oddaniem należności. Dłużnik często zapomina o zaciągniętym zobowiązaniu. Wie również, że od długu nie ucieknie, a znacznie lepiej jest współpracować z windykatorem niż z komornikiem.

W zakres windykacji miękkiej wchodzą monity przypominające o powstaniu długu – windykator w imieniu wierzyciela wysyła je najczęściej w formie listu, maila albo smsem. Później próbuje skontaktować się z dłużnikiem telefonicznie, by omówić sprawę. Jeśli takie działania okazują się być nieskuteczne, podejmuje się windykacji terenowej. Windykacji po uprzedniej zgodzie dłużnika, może odwiedzić go w miejscu zamieszkania czy siedzibie firmy. Ciekawostką jest przy tym to, że bezpośrednie spotkania obu stron są zazwyczaj o wiele bardziej skuteczne. Można negocjować, dążyć do ugody. To korzyści dla obu stron – dłużnik może rozłożyć dług na dogodne raty albo przełożyć termin zapłaty. Wierzyciel ma za to pewność, że już niedługo odzyska swoje środki. Musimy pamiętać, że windykatorowi zależy przede wszystkim na odzyskaniu długu. Często idzie na kompromisy, bo znacznie lepiej dać szanse dłużnikowi na spłatę niż nigdy nie zobaczyć pieniędzy albo iść do sądu.

No właśnie, sąd jest ostatecznością. To tzw. windykacja twarda, która jest wykorzystywana w sytuacjach, w których dłużnik nie chce współpracować i ucieka od spłaty zobowiązania. Windykator składa wniosek do sądu i w sumie tutaj jego rola się kończy. Kiedy sąd wyda nakaz natychmiastowej wykonalności, do akcji wkracza komornik.

Musimy wiedzieć, że o ile współpraca z windykatorem jest o wiele bardziej skuteczna niż samodzielne działanie, to specjalista tego rodzaju musi wykazywać pewne umiejętności i cechy osobowości. O ile w tym zawodzie nie jest konieczne wykształcenie wyższe (chociaż mile widziane jest prawne albo ekonomiczne), to standardem są już szkolenia i kursy dla windykatorów. Oprócz tego niezbędne są określone predyspozycje. Windykator musi być doskonałym negocjatorem, musi być opanowany i odporny na stres. Musi wykazywać się empatią, ale pamiętać o interesach swojego klienta. Musi być też komunikatywny i posiadać odpowiednią prezencję. Najczęściej windykatorami zostają mężczyźni, choć nie ma żadnych przesłanek do tego, by takiego zawodu nie mogły wykonywać kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *