Decydując się na rozwód za porozumieniem stron, należy uwzględnić kilka podstawowych kwestii. Dość istotne są nie tylko koszty sądowe, ale także czas potrzeby na rozpatrzenie takiej sprawy. W trakcie składania pozwu rozwodowego należy uiścić w sądzie opłatę w wysokości 600 złotych. Jest to odgórnie ustalona kwota, która nigdy nie ulega zmianie i można zapłacić ją przelewem lub w kasie sądu. Warto pamiętać, aby składając pozew o rozwód za porozumieniem stron dołączyć potwierdzenie wpłaty na rzecz sądu.
Nie ma żadnej wątpliwości, że rozwód za porozumieniem stron jest najkorzystniejszą formą zakończenia związku małżeńskiego – przynajmniej pod względem finansowym. Dlaczego? Otóż sąd w razie rozwodu bez orzekania o winie zwraca połowę opłaty sądowej, a pozostałą kwotę dzieli pomiędzy byłych już małżonków. Oznacza to, że każda ze stron zapłaci tylko po 150 złotych kosztów sądowych.
Rozwód za porozumieniem stron – czy można uniknąć kosztów sądowych?
W Polsce kosztów przeprowadzenia sprawy rozwodowej można uniknąć całkowicie, ale tylko wtedy, kiedy dana osoba ma mocne przesłanki do tego, aby wyjaśnić, że ich pokrycie będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. W takiej sytuacji wniesienie pozwu rozwodowego do sądu będzie możliwe bez opłaty 600 złotych. Sądy jednak dokładnie weryfikują takie sytuacje, oceniając czy wnioskodawca rzeczywiście może znaleźć się w kryzysowej sytuacji finansowej.