Zero długu

Masz długi? Zobacz jak z nich wyjść.

rozwod za porozumieniem stron
Prawo

Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron?

Decydując się na rozwód za porozumieniem stron, należy uwzględnić kilka podstawowych kwestii. Dość istotne są nie tylko koszty sądowe, ale także czas potrzeby na rozpatrzenie takiej sprawy. W trakcie składania pozwu rozwodowego należy uiścić w sądzie opłatę w wysokości 600 złotych. Jest to odgórnie ustalona kwota, która nigdy nie ulega zmianie i można zapłacić ją przelewem lub w kasie sądu. Warto pamiętać, aby składając pozew o rozwód za porozumieniem stron dołączyć potwierdzenie wpłaty na rzecz sądu.

 

Nie ma żadnej wątpliwości, że rozwód za porozumieniem stron jest najkorzystniejszą formą zakończenia związku małżeńskiego – przynajmniej pod względem finansowym. Dlaczego? Otóż sąd w razie rozwodu bez orzekania o winie zwraca połowę opłaty sądowej, a pozostałą kwotę dzieli pomiędzy byłych już małżonków. Oznacza to, że każda ze stron zapłaci tylko po 150 złotych kosztów sądowych.

Rozwód za porozumieniem stron – czy można uniknąć kosztów sądowych?

W Polsce kosztów przeprowadzenia sprawy rozwodowej można uniknąć całkowicie, ale tylko wtedy, kiedy dana osoba ma mocne przesłanki do tego, aby wyjaśnić, że ich pokrycie będzie nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu. W takiej sytuacji wniesienie pozwu rozwodowego do sądu będzie możliwe bez opłaty 600 złotych. Sądy jednak dokładnie weryfikują takie sytuacje, oceniając czy wnioskodawca rzeczywiście może znaleźć się w kryzysowej sytuacji finansowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *