Zero długu

Masz długi? Zobacz jak z nich wyjść.

rekrutacja pracowników z ukrainy
Biznes

Dlaczego Polacy stawiają na pracowników z Ukrainy?

W naszym kraju brak „rąk do pracy” stanowi coraz większy problem. Polacy chętnie wyjeżdżają do krajów zachodnich w pogoni za większymi pieniędzmi, a u nas pozostaje luka, która wypełniana jest cudzoziemcami. Szczególnie popularna jest rekrutacja pracowników z Ukrainy. Obywatele tego kraju stanowią ponad 80% legalnie zatrudnionych cudzoziemców w Polsce.

W naszym kraju bezrobocie stale spada, dlatego przedsiębiorcy często nie są w stanie skompletować kadry w całości złożonej z Polaków. Malejąca liczba osób szukająca pracy, a dodatkowo dość wysoki współczynnik emigracji rodaków skutkuje często przymusem szukania pracowników gdzie indziej. Szczególnie problematyczne jest znalezienie osób o konkretnych umiejętnościach i kwalifikacjach.

Nasz rynek pracy stale uzupełniany jest pracownikami zza naszej wschodniej granicy. Największy procent zatrudnianych obcokrajowców stanowią Ukraińcy, dalej uplasowali się Białorusini. Inne nacje stanowią raptem 2% cudzoziemców pracujących w naszym kraju. A dlaczego obywatele tych krajów tak chętnie pracują w Polsce? Średnie wynagrodzenie na Ukrainie wynosi raptem 850 złotych, dla porównania w Polsce cudzoziemcy zarabiają średnio prawie trzykrotnie więcej. Łatwo wyciągnąć wnioski, że dla nich jest to wynagrodzenie i tak bardzo atrakcyjne, a jednocześnie dla Polskich przedsiębiorców nie jest to wygórowana granica, jaką mogą zapłacić za wykonywaną pracę.
Z tego względu powszechnie spotykana jest sytuacja, w której obywatele Ukrainy przyjeżdżają do Polski na prace sezonowe trwające kilka miesięcy i później wracają do ojczyzny, a w tym czasie zarabiają pieniądze, za które mogą przeżyć z rodziną cały rok na Ukrainie. Często także w ciągu pracy przelewają pieniądze swoim bliskim.

Dla polskich przedsiębiorców zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest tym bardziej korzystne z uwagi na fakt, że formalności z tym związane jest w stanie załatwić agencja pośrednictwa pracy. Współpraca z agencją stanowi duże ułatwienie nie tylko w przypadku formalności, lecz również w przypadku rekrutacji, ponieważ pracodawca ma możliwość zatrudnienia specjalistów poprawnie posługujących się językiem polskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *