Spotify i inne platformy streamingowe zrewolucjonizowały współczesne zarabianie na muzyce. Jednak czy takie zarabianie głównie przez serwisy streamingowe jest opłacalne dla muzyków?
Ile Spotify płaci za odsłuch utworu?
Mimo, że ponad siedemdziesiąt procent zysków Spotify trafia do branży muzycznej, to artyści nie dostają tego za wiele. Jedynie dwanaście procent z tej części trafia bezpośrednio do kieszeni muzyków. Wynika to z tego, że większość trafia do najróżniejszych pośredników, menadżerów, wytwórni itp.
Skupianie się wyłącznie na kanałach streamingach nie zapewni więc tak łatwo stałego dochodu. Nawet jeśli artysta zrezygnuje z pośredników, to również nie może liczyć na wysokie zyski, gdyż Spotify za jedno odtworzenie utworu płaci jedynie 0,0075 złotego.
Jak więc zarabiać na Spotify?
Nie wszystko jest jednak stracone – są sposoby, aby zarabiać na Spotify, ale wymagają one trochę czasu.
Po pierwsze, należy zadbać o katalog utworów muzycznych. Im jest ich więcej, tym jest większa szansa na to, że ktoś zauważy twoją twórczość. Nigdy nie wiadomo, jaki utwór spodoba się publiczności, albo właścicielowi dużej playlisty.
Gdy katalog muzyczny będzie już odpowiednio rozwinięto warto odezwać się do kuratorów pomniejszych playlist muzycznych, które gatunkowo pasują do tworzonej muzyki, i skontaktowanie się z ich właścicielami. Obecność na takich playlistach pozytywnie wpłynie na widoczność utworów, gdyż kuratorzy tych większych playlist patrzą właśnie na nie.
Wszystko to jest dość pracochłonne, dlatego muzycy coraz częściej zgłaszają się do agencji wyspecjalizowanych w takich działaniach.