Zero długu

Masz długi? Zobacz jak z nich wyjść.

konto w banku
Finanse

Konto w banku

Konto w banku to popularnie używana nazwa rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) w danym banku, dzięki któremu możemy zarządzać swoimi pieniędzmi przy użyciu przelewów, kart płatniczych i zleceń. Używając określenia „konto w banku” mamy na myśli właśnie rachunek ROR dla osób fizycznych. Warto zauważyć, że banki mają w swojej ofercie także inne typy rachunków, są to m.in. rachunek walutowy, rachunek pomocniczy, rachunek maklerski, rachunek firmowy czy rachunek kredytowy. Dla uproszczenia na tej stronie termin konto w banku lub konto bankowe będzie odnosił się właśnie do RORu osób fizycznych.

Konto bankowe to obecnie najpopularniejszy produkt finansowy na rynku. Niemal każda osoba posiada na dzień dzisiejszy co najmniej jedno konto bankowe. Dlaczego jednak tylu ludzi korzysta z konta bankowego i dlaczego warto je posiadać?

Konto w banku to wygoda

Posiadanie konta w banku jest przede wszystkim wygodne. Posiadając pieniądze na koncie w banku nie trzeba martwić się o to, gdzie trzymać gotówkę i dbać o to, aby jej nie zgubić lub nie stracić w inny sposób. Wygodne jest także samo operowanie środkami dostępnymi na koncie. Do tego celu możemy używać, powiązanych z naszym kontem, kart debetowych (płatniczych), kredytowych, czeków czy, wchodzących dopiero na rynek, kart zbliżeniowych. Zastępuje to konieczność noszenia przy sobie gotówki.

Wszelkiego rodzaju płatności rachunków takich jak rachunek za elektryczność, telefon, gas, czy inne media, również można wykonać przy użyciu swojego konta. Posiadając dostęp do konta przez internet (większość banków to umożliwia), możliwe jest wykonanie tych operacji o każdej porze dnia i nocy oraz z dowolnego miejsca. Dzięki temu nie musimy nawet wychodzić z domu, aby zapłacić rachunki.

Bardzo dużym udogodnieniem jest także możliwość kontroli swoich finansów. Każdy posiadacz konta w banku ma dostęp nie tylko do stanu swojego konta, gdzie sprawdzić może ile w danym momencie ma środków, ale także do historii operacji jakie wykonał. W łatwy i wygodny sposób możemy sprawdzić ile wydajemy i jak np. nasze wydatki wyglądały w przeszłości. Stan naszego konta najłatwiej jest sprawdzić online. Oczywiście istnieje również możliwość wybrania się do placówki banku osobiście lub zadzwonienia. Tak więc dobre konto w banku to konto wygodne w obsłudze i takie, które gwarantuje dostęp do finansów oraz ich analizę 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, a wszytko bez wychodzenia z domu, przy użyciu internetu lub telefonu.

Dzięki posiadaniu konta w banku znacznie wygodniej się także odbiera wypłatę w obecnych czasach. Pracodawca po prostu przelewa pieniądze na nasze konto, co eliminuje konieczność odbierania gotówki, jej transportu oraz przetrzymywania. Jest to rozwiązanie, które jest nie tylko łatwiejsze dla obu stron, ale także wyklucza ewentualną pomyłkę przy liczeniu pieniędzy czy też opóźnienia w zapłacie. Zarówno kwotę jak i datę przesłania pieniędzy na konto łatwo sprawdzić w historii swojego konta bankowego.

Konto w banku to oszczędność czasu i pieniędzy

Opłaty uiszczane za różnego rodzaju operacje finansowe takie jak np. płacenie rachunków, są zależne od tego, czy wykonujemy je przy użyciu gotówki (przeważnie najwyższe opłaty) czy przy użyciu konta bankowego. W wielu bankach przynajmniej część przelewów, przy użyciu których możemy np. zapłacić rachunki, jest całkowicie darmowa. Wykorzystanie konta w banku do takich celów to oszczędność pieniędzy.

Wykorzystanie internetu do obsługi naszego konta i wykonanie przelewów online znacznie skraca także czas potrzebny do załatwienia czasochłonnych czynności. Wszyscy wiemy ile czasu można spędzić w kolejce do okienka, aby zapłacić rachunek, natomiast wykonanie tej samej czynności online zajmuje minutę, a do tego jest tańsze.

Konto w banku to bezpieczeństwo Twoich pieniędzy

Posiadanie konta w banku eliminuje konieczność trzymania gotówki w domu, gdzie jest ona narażona na kradzież, zniszczenie w wyniku różnego rodzaju wypadków lub zgubienie. Dodatkowo noszenie przy sobie często sporych sum pieniędzy, można zastąpić zabezpieczoną elektronicznym chip’em kartą płatniczą, do której tylko my znamy PIN (hasło dostępu). Posiadanie rachunku bankowego zabezpiecza więc nasze pieniądze, gdyż nie musimy dbać o ich przechowywanie oraz nosić przy sobie. Bezpieczeństwo naszych środków na rachunku jest gwarantowane przez systemy bezpieczeństwa banku, a ponadto banki ubezpieczają, na własny koszt, środki im powierzone. Dodatkowo każdy bank objęty jest gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Oznacza to, że nawet w przypadku bankructwa banku, klient i tak odzyska swoje pieniądze. BFG gwarantuje zwrot klientowi 100% jego środków do 100 tys. euro na jednego klienta.

Konto w banku to konieczność

W wielu przypadkach posiadanie konta w banku to nie tylko wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo, ale także konieczność. Osoby wchodzące dopiero na rynek pracy mogą nie być tego jeszcze świadome, ale wielu pracodawców wymaga posiadania rachunku w banku, gdyż przelew jest jedyną możliwą metodą zapłaty wynagrodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *