Zero długu

Masz długi? Zobacz jak z nich wyjść.

szkolenia integracyjne
Biznes

Ile kosztują i jak można rozliczyć wyjazdy integracyjne dla pracowników?

Szkolenia integracyjne dla pracowników stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Pracodawcy zaczynają zauważać, że zadowolenie pracowników i relacje między nimi wpływają pozytywnie na rozwój całej firmy. Pod pewnymi warunkami szkolenia integracyjne, tak jak inne imprezy pracownicze, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych.

Zgodnie z definicją ustawową, koszty uzyskania przychodów to “wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.” Przedsiębiorca zobowiązany jest też wykazać celowość i racjonalność takiego wydatku. W związku z tym, jeśli pracodawca chce wrzucić do kosztów uzyskania przychodów imprezę lub szkolenia dla pracowników, to musi on wykazać, że takie wydarzenie faktycznie miało wpływ na zwiększenie efektywności pracy, co się przekłada na dodatkowe zyski firmy.

Powyższy sposób rozliczania imprez pracowniczych został potwierdzony wieloma interpretacjami wydanymi przez Izby Skarbowe. Wynika z nich jednak, że pracodawca powinien posiadać nie tylko dowody księgowe imprezy, ale też dokumentację, z której implikowany jest motywujący lub integrujący charakter wydarzenia.

Pracodawca organizujący wydarzenie pracownicze powinien mieć na względzie, że do kosztów podatkowych nie można zaliczyć wydatków na alkohol. Zdaniem Urzędów Skarbowych takie wydatki nie są konieczne do zorganizowania wydarzenia. Rozliczyć nie można też kosztów związanych z osobami spoza firmy (np. kontrahentami lub osobami towarzyszącymi).

Możliwe jest też odliczenie podatku VAT od imprezy dla pracowników. Jeśli pracodawca wykonuje w ramach swojej działalności wyłącznie działania opodatkowane, to może on od takiego wydarzenia odliczyć pełen VAT. Jeśli jest to działalność mieszana, to dokonuje on odliczenia podatku w odpowiedniej proporcji; w przypadku przedsiębiorców zwolnionych z VAT, prawo do odliczenia nie przysługuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *